Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AEEPG1841B1Z2
Call 08047308811 96% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| System Type | Liquid |
| Product Type | Cementitious Coating |
| Brand | CICO |
| Application Area | Bathroom, Balcony |
| Form | Liquid |
| Base Material | Acrylic |
| Packaging Size | 50 kgs |
| Category | Acrylic Based Polymer Coating |
| Available Colour | White |
| Usage/Application | Roof |
| Packaging Type | Drum |
| Color | White |
| Usage | Construction |
| Paint Base Type | Water Based |
| Form Of Paint | Liquid |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
| Item Code | P151 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Size (mm) | 5mm |
| Material | Epoxy |
| Quantity Per Pack | 585 ml |
| Usage/Application | Wall Construction |
| Packaging Size | 12 pieces (585 ml each) in 1 Carton |
| Type | Epoxy Rebar Anchoring Chemical |
| Anchoring Elements | Rebaring Chemical |
| Content Per Can/Cartridge | 585 ml |
| Features | Rebaring chemical |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Ultratech |
| Pack Size | 40 kg |
| Mix Type | Cement Based |
| Application Surface | Brick Work, Exterior Wall |
| Usage Area | Hospitality, Industrial, Institutional, Residential, Commercial |
| Coverage | 0.8 sq ft/kg |
| Ideal for Use at | BRICKS ,WALLS |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Grey |
| Packaging type | Bag |
| Add Water | Site Mix Water |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Brand | Choskey |
| Model Number | RDL 911 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | BASF |
| Form of Chemical | Liquid |
| Color | Milky White |
| Packaging Size | 20 Ltr |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Packaging Type | Bucket |
| Category | Waterproofing Coating |
| Physical Form | Liquid |
View Complete details
Product Brochure
| Pack Size | 20 kg |
| Packaging sizes | 20 kg |
| Application Area | Water Tank |
| Mix Type | Single Component |
| Packaging Type | HDPE Bag |
| Nature | Dry Powder |
| Appearance | Grey coloured free flowing crystalline powder |
| Bulk Density | Approx. 1.4 gm/cc |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
| Color | Grey |
| Features | UV Resistant, Waterproofing, Permanently Elastic, Highly Flexible, Weatherproofing, Low Shrinkage, Durable |
| Cure System | Acetic |
| Item Form | Paste |
| Applications | Jointing, Gap Filling, Construction |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Cement Based |
| Form | Powder |
| Base Material | Cementitious |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 15 Kg |
| Color | Transparent |
| Brand | Fosroc |
| Form Of Chemical | Powder |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Astral |
| Usage/Application | Liquid Applied Polyurethane coating |
| Type | Liquid |
| Color | White |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Choskey |
| Model Number | Rdl 910 |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Kg
Product Brochure
| Material | epoxy based mortar |
| Color | grey |
| Packaging Type | buckets |
| Usage/Application | repair |
| Gross Weight | 30 kgs |
View Complete details
| Packaging Size | 20 Kg |
| Model Number | SikaCeram 155 |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Bag
Product Brochure
| Packaging Size | 25 kgs |
| Brand | weber(saint gobain) |
| Packaging Type | Bag |
| Surface Of Application | floor |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Acids |
View Complete details
| Brand | Fosroc |
| Category | Cementitious Waterproofing |
| Color | Transparent |
| Packaging Size | 20 Litre |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details