Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AEEPG1841B1Z2
Call 08047308811 96% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Material | Bitumen |
| Usage/Application | PU |
| Type | Waterproofing Membrane |
| Technique | Brush / Roller |
| Color | Black |
| Surface Treatment | Roof , Tiles , RCC |
| Brand | ASTRAL |
| Packaging Type | Bucket |
| Size | 20 LTR |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Acrylic Coating |
| Form | Liquid |
| Application Area | Water Tank, Roof, Basement |
| Application | Waterproofing |
| Brand | Sika |
| Base Material | Acrylic |
| Packaging Size | 20 kg |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Bucket |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 16 Kg
Product Brochure
| Product Type | Epoxy |
| Form | Paste |
| Packaging Size | 8 kgs |
| Brand | sika |
| Usage/Application | Floors |
| Base Material | Epoxy |
| Grade Standard | Food Grade |
| No. Of Components | Two Component |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 48 Piece
Product Brochure
| System Type | Liquid + Powder |
| Application Area | Balcony, Swimming Pool, Bathroom, Terrace |
| Base Material | Cementitious |
| Usage/Application | waterproofing coating |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 48 kgs |
| Coverage Area | 3kg/m2 |
| Type | waterproofing chemical |
| Recommended Coat | 3 Coats |
| Material | mixture |
| Brand | Dr Fixit |
| Form Of Chemical | Slurry |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 60 Kg
Product Brochure
| Application Area | Floor |
| Mix Type | Three Component |
| Physical form | lumps |
| Usage/Application | Construction |
| Chemical Resistance | Epoxy |
| Brand | SIKA |
| Packing Size | 60Kgs |
| Material | Powder |
| Packaging Size | 60 KG |
| Type | two component |
| Color | Grey |
| Shelf Life | 12 MONTHS |
| Chemical Formula | EPOXY BASED MORTAR |
View Complete details
Product Brochure
| Form of Chemical | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing coating |
| Packaging Size | 50 kgs |
| Type | Liquid |
| Color | white |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Kg
Product Brochure
| Brand | Sika |
| Weight | 30 Kgs |
| Color | Grey |
| Usage/Application | epoxy grouting |
| Base Material | Epoxy |
| Category | epoxy grout |
| Packaging Size | 30 kgs |
| Type | waterproofing chemical |
| Material | mixture |
| Form Of Chemical | Slurry |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Form | Liquid |
| Packaging Size | 20 L |
| Pack Type | Bucket |
| Grade Standard | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Form of Chemical | Liquid |
| Category | Waterproofing Coating |
| Physical State | Liquid |
View Complete details
| Brand | Fosroc |
| Packaging Type | Drum |
| Usage/Application | Industrial |
| Physical State | Liquid |
| Grade | Technical Grade |
View Complete details
| Brand | Sika Chemicals |
| Color | Powder |
| Packaging Size | 20kg |
| Category | Cementitious Waterproofing |
| Packaging Type | Bag |
| Form Of Chemical | Solid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 20 ltr |
| Packaging Type | Bucket |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 16 Kg
Product Brochure
| Product Type | Epoxy |
| Application Area | Dams, Jetties |
| Surface Of Application | Concrete |
| Usage/Application | epoxy putty |
| Form | Paste |
| Base Material | Epoxy |
| Category | epoxy based |
| Packaging Size | 16 kgs |
| Type | waterproofing chemical |
| Form Of Chemical | paste |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| System Type | Liquid |
| Application Area | Bathroom, Toilet, Kitchen, Balcony |
| Base Material | Acrylic Polymer |
| Packaging Size | 20 Ltr. |
| Recommended Coat | 2 Coats |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 16 Kg
| Packaging Size | 4 ltr |
| Packaging Type | bucket |
| Color | white |
| Shelf Life | 2 years |
View Complete details