Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AEEPG1841B1Z2
Call 08047308811 96% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Form | Liquid |
| Application Area | Warehouse Floor, Industrial Floor, Factory Floor, Parking Floor |
| Packaging Size | 10kg |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Transparent |
| Purity | 99% |
| Shelf Life | 12 months |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Brand | Sika Chemicals |
| Type | floor hardner |
| Form Of Chemical | Liquid |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Sika |
| Packaging Size | 160ml |
| Color | White |
| Usage/Application | Construction |
| Type | cartridge |
| Grade | epoxy |
| Packaging Type | cartridge |
View Complete details
Product Brochure
| Tape Material | Polyester |
| Width | 100mm |
| Usage/Application | Construction |
| Length | 20 m |
| Color | Transparent |
| Brand | Sika |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 600 ml |
| Application Industry | Joint filling, Weatherproofing, Construction |
| Surface Of Application | Plastic, Metal, Ceramic |
| Grade Standard | Chemical |
| Strength | High |
View Complete details
Product Brochure
| Fiber Type | Woven Carbon Fibre |
| Fabric Width | 500mm |
| Usage/Application | Construction |
| Form | Fabric |
| Application | Civil |
| Brand | Sika |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Square Meter
Product Brochure
| Fiber Type | Carbon Fibre |
| Usage/Application | Construction |
| Form | Fiber Glass |
| Type | Carbon Fibre roll |
| Application | Civil |
| Brand | Sika |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 11 FC |
| Packaging Size | 600 ml |
| Category | Cementitious Waterproofing |
| Color | Grey |
| Brand | Sika |
| Form Of Chemical | Liquid |
View Complete details
Product Brochure
| Fiber Type | Carbon Fibre |
| Fabric Width | 500mm |
| Thickness | 0.5 mm |
| Fiber Length | 0.5 mtr x 50 mtr |
| Packaging Type | Roll |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Sika |
| Tape Width | 0.5 Inch |
| Usage/Application | Construction |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Kg
Product Brochure
| Brand | SIKA |
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 4 KGS & 62.5 KGS |
| Type | EPOXY |
| Color | TRANSPARENT |
| Packaging Type | TWO COMPONENT |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Sika Chemicals |
| Color | GREY |
| Usage/Application | RAPID SETTING MORTAR |
| Packaging Size | 5 KGS |
| Category | WATERPLUG |
| Form Of Chemical | POWDER |
View Complete details
Product Brochure
| Color | Grey |
| Brand | Sikadur |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
View Complete details
Product Brochure
| Brand | Sika |
| Usage/Application | Construction |
| Form | epoxy resin |
View Complete details
Product Brochure
| Model Number | 288 Flex S1 |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Chemical Type | Flex |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Model Number | 255 |
| Packaging Type | Bag |
| Grade Standard | Industrial |
| Material Compatibility | Ceramic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Model Number | Sika Ceram 255 |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Grade Standard | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Square Meter
Product Brochure
| Brand | Sika |
| Usage/Application | Construction |
View Complete details