Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AEEPG1841B1Z2
Call 08047308811 96% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 150 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 4 kg |
| Brand | Choksey |
| Packaging Type | Bucket |
| Application Industry | Jointing |
| Surface Of Application | concrete |
| Form | Paste |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Chemical Type | Polysulphide |
| Chemical Resistance | Water |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| System Type | 2K Liquid + Powder |
| Application Area | Bathroom, Balcony |
| Base Material | Acrylic Polymer |
| Category | Acrylic Based Polymer Coating |
| Packaging Size | 90 kgs |
| Color | GREY |
| Brand | Dr Fixit |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Type | liquid & powder |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Roll
Product Brochure
| Material | Bituminous |
| Thickness | 3 mm |
| Reinforcement | Poly Propylene |
| Top Finish | Mineral |
| Usage/Application | Construction |
| Roll Size | 1x10 m |
| Application Area | Roof |
| Color | Black |
| Tensile Strength | >500 N/5 cm |
| Packaging Type | Roll |
| Brand | Sika |
| Roll Length | 1 Meter |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Litre
Product Brochure
| Base Material | SBR Latex |
| Usage | Waterproofing |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | waterproofing coating |
| Category | Acrylic Based Polymer Coating |
| Packaging Size | 50 Kgs |
| Type | waterproofing chemical |
| Color | Milky White |
| Material | LIQUID |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1000 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Application Area | Warehouse Floor, Parking Floor, Industrial Floor, Factory Floor, Workshop Floor, Driveway |
| Packaging Size | 25 KGS |
| Usage/Application | FLOOR HARDNER |
| Category | floor hardner |
| Material | POWDER |
| Form Of Chemical | powder |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Product Type | Liquid Membrane |
| Application Area | Balconies, Roof |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Color | BLACK |
| Purity | 99% |
| Grade Standard | Analytical Grade |
| Brand | Choksey |
| Packaging Type | Bucket |
| Form Of Chemical | Liquid |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Litre
Product Brochure
| Base Material | SBR Latex |
| Usage | Bonding Agent |
| Packaging Size | 20 LTR |
| Pack Type | Bucket |
| Form | Liquid |
| Brand | Nitobond |
| Surface of Application | Concrete |
| Chemical Resistance | waterproofing |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging sizes | 25 kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Form | Liduid |
View Complete details
Product Brochure
| Packaging Size | 20 kg |
| Packaging Type | Bag |
| Surface Of Application | concrete |
| Form | powder |
| Grade Standard | Industrial |
| Strength | High |
| Material Compatibility | Ceramic |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 12 kgs |
| Usage/Application | bonding agent |
| Color | Transparent |
| Packaging Type | Bucket |
| Category | epoxy based |
| Grade Standard | epoxy |
| Purity | 99% |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Brand | Sika Chemicals |
View Complete details
| Brand | Dr Fixit |
| Packaging Size | 20 Liters |
| Packaging Type | Bucket |
| Finish Type | Matt |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Brand | Fosroc |
| Packaging Type | Bucket |
| Strength | Medium |
| Usage/ Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Color | White |
| Brand | DR. FIXIT |
| Packaging Size | 600 ML |
| Packaging Type | SAUSAGE |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | CONCRETE |
| Form | PASTE |
| Grade Standard | Chemical |
| Material Compatibility | CONCRETE |
| Chemical Resistance | Water |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Roll
| Usage/Application | Water Proofing |
| Packaging Type | Roll |
| Pattern | Plain |
| Color | White |
| Size | 1mtr x 50 mtr |
| Width | 1mtr |
View Complete details
| Cement Grade | Grade 33 |
| Brand | Ultratech |
View Complete details