Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AEEPG1841B1Z2
Call 08047308811 96% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 200 Kg
Product Brochure
| Type | waterproofing chemical |
| Usage/Application | waterproofing coating |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 200 kgs |
| Color | WHITE |
| Material | LIQUID |
| Form Of Chemical | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | roll |
| Width | 20mm |
| Profile Type | Swellable bar |
| Thickness | 20mm |
| Application Area | Retaining wall |
| Size | 10 mtr |
| Property Type | Water Tank |
| Hardness | rubberized |
| Color | red |
| Brand | sika |
| Length | 10 mtr |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Litre
Product Brochure
| Application Surface | Basement, Terrace |
| Product Type | Liquid Membrane |
| Waterproofing Type | Bituminous |
| Application Area | Roof |
| Base Type | Solvent Based |
| Form | Liquid |
| Category | Bitumen Membrane |
| Provide Home Painting | No |
| Form of Chemical | Liquid |
| Packaging Size | 20 ltr |
| Brand | sika |
| Packaging Type | Can |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | black |
| Primer Base Type | bitumin based |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Roll
Product Brochure
| Thickness | 3MM |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Color | black |
| Packaging Measurement | MTR |
| Packaging Size | 10 mtr roll |
| Weight | 42.5 kgs |
| Material | APP MEMBRANE |
| Dimension | 1 mtr x 10 mtr x 3 mm |
| Brand | SIKA |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
Product Brochure
| Product Type | Tape |
| Tape Length | 50 m |
| Tape Type | Non-Adhesive |
| Application Area | Water Tank, Bathroom, Basement, External Wall, Roof, Podium |
| Tape Width | >100 mm |
| Form | Tape |
| Backing Material | waterproof seal tape |
| Color | yellow |
| Usage/Feature | crack bridging |
| Brand | sika |
| Elongation | 100–200% |
| Total Thickness | 120mm |
| UV Resistance | UV Resistant |
| MOQ | 1 roll |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Material Type | Liquid Chemical |
| Application Area | Roof |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Waterproofing Coating |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 25 Kg |
| Form of Chemical | Liquid |
| Product Name | Master Builders MasterSeal HLM 5000 (Cold Applied Waterproofing Membrane) |
| Brand | Sika |
| Packaging Type | Bucket |
| Surface Of Application | Tiles |
| Color of Product | Black |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Product Type | Cementitious Coating |
| Application Area | Basement, Water Tank |
| Form | Liquid + Powder |
| Usage/Application | waterproofing in bathrooms, wet areas |
| Base Material | Part A-Acrylic Co-polymer, Part B-Specially graded cementitious powder |
| Category | Waterproofing Coating |
| Packaging Size | 50 kgs |
| Coverage Area | 1.5 m²/kg |
| Color | GREY |
| Brand | Sika Chemicals |
| Form Of Chemical | Slurry, Liquid |
| Type | liquid & powder |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Substrate | Zinc Rich Protective Coating |
| Coating Base | Zinc Rich |
| Zinc Content | 60-80% |
| Pack Size | 4 L |
| Form | Liquid |
| Product Type | Sika Construction Chemical |
| Packaging Size | 4 L |
| Usage/Application | Industrial Use |
| End Use | Structural Steel |
| Packaging Type | Box |
| Color | Pale yellow |
| Application Method | Brush |
| Applications | Steel & Iron |
View Complete details
| Usage/Application | Construction |
| Packaging Size | 20 Kg |
| Packaging Type | Bucket |
| Form | Liquid |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Material | HDPE |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand | SIKA |
| Color | WHITE |
| Packaging Type | ROLL |
| Type | Self adhesive membrane |
| Surface Treatment | CONCRETE |
| Technique | WET APPLIED |
| Roll Length | 1.5 mm x 1 mtr x 10 mtr roll |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Packaging Size | 310 ml |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Water |
| Company | SIKA |
| Packaging | Sausage |
| Application Industry | Construction |
| Grade Standard | Industrial |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Injection Grout |
| Form | Liquid |
| Application Area | Tunnel, Water Tank, Basement |
| Base Material | PU |
| Packaging Size | 16 Kgs |
| Color | Transparent |
View Complete details
| Brand | Sika Chemicals |
| Color | Transparent |
| Packaging Size | 50 Kg |
| Category | Cementitious Waterproofing |
| Shelf Life | 2 Year |
| Packaging Type | Bucket |
| Form Of Chemical | Liquid |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Piece
Product Brochure
| Strength | High |
| Company name | Sika |
| Packaging Volume | 160 ml |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Bucket
Product Brochure
| Brand | Sika |
| Grade | Tech Grade |
| Color | WHITE |
| Purity | 99% |
| Packaging Size | 20kg |
| Usage/Application | Construction |
| Form Of Chemical | Liquid |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 17 Kg
Product Brochure
| Brand | Sika Chemicals |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | injection grouting |
| Packaging Size | 17.16kgs |
| Category | PU FOAM INJECTION |
| Form Of Chemical | Liquid |
View Complete details
Product Brochure
| Product Type | Injection Grout |
| Form | Liquid |
| Application Area | Basement |
| Base Material | PU |
| Packaging Size | 20.6 Kgs |
| Service Life | 3 years |
| Color | Transparent |
View Complete details
| Brand | Sikadur |
| Packaging Type | Bucket |
| Usage/ Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No. | Sikadur 32 LP |
| Form | Liquid |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Roll
Product Brochure
| Tape Length | 20-30 m |
| Tape Width | 0-20 mm |
| Color | gray |
| Brand | sika |
| Usage/Feature | expansion joint |
| Tape Type | Non-Adhesive |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 4 Square Meter
Product Brochure
| Glass Type | Fiber Glass |
| Backing Material | Fiberglass Woven |
| Adhesive Type | Glass Fiber |
| Tape Width | 0.5 Inch |
| Tape Length | 25 m |
| Brand | SIKA |
| Usage/Feature | Structural Strengthening |
| Tape Type | Non Adhesive |
| Color | White |
View Complete details