Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AEEPG1841B1Z2
Call 08047308811 96% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Brand | Weber |
| Weight | 5 kg |
| Packaging Size | 5 kgs |
| Color | White |
| Type | epoxy grout |
| Joint Width | 1mm-5mm |
| Packaging Type | 2 part in box |
| Country of Origin | Made in India |
weberepox easy is a two-component, easy to use, epoxy-based tile adhesive and grout. It is suitable for all types of tiles and stones on the floor and wall. It is especially recommended for hygiene sensitive areas and also areas which require sterile conditions.
When components of Weberepox easy are mixed, it forms a smooth, creamy & thixotropic paste, which makes it easy to mix, easy to apply, easy to clean and easy to maintain. At the same time, it also provides high mechanical and chemical resistance properties. The resultant is, an easy to use, high durability grout, which is available in an attractive range of colours
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Packaging Size | 4kgs |
| Sealant Type | Polyurethane (PU) |
| Packaging | 4 kg Pack |
| Grade | Pouring Grade |
| Packaging Type | Bucket |
| Color | Grey |
| Brand | STP |
| Application Industry | Joint filling |
| Grade Standard | Chemical |
| Number of Components | 2-Component |
| Strength | High |
| Chemical Resistance | Water |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 12 Kg
Product Brochure
| Application Surface | Wall Plaster |
| Packaging Size | 1 kgs |
| Crack Type | UP to 5mm Crack |
| Pack Size | 1 kg |
| Brand | boss |
| Form | Paste |
| Base Material | Acrylic |
| Usage Area | Interior & Exterior |
| Application Industry | Construction |
| Surface Of Application | walls |
| Grade Standard | Industrial |
| Drying Time | 2 hour |
| Color | White |
| Packaging Type | pack |
| Chemical Resistance | Water |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | BOSS |
| Power source | MANUAL |
| Application use | PU SEALANT |
| Weight | 2 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details